HIIT

1. tréning zdarma

Registrácia

Vysoko intenzívny intervalový tréning znamená, ako možno už z názvu vyčítať, vykonávanie krátkych intervalov intenzívneho cvičenia, za ktorými nasleduje krátka pauza na zotavenie. Cieľom tejto pauzy je vrátiť tepovú frekvenciu do normálu ešte predtým, ako začnete vykonávať ďalšiu časť anaeróbnej činnosti.

Od klasických vytrvalostných tréningov sa líši v tom, že vám neumožní prispôsobiť sa jednej úrovni intenzity, a takto dostane vaše telo kvázi šok, kvôli ktorému začne ako palivo počas tréningu používať nenávidený tuk.

Prečo je tréning HIIT taký efektívny?

  • Tréningy sú krátke – jednou z hlavných výhod HIIT je, že tréningy sú kratšie ako tradičné cvičenie. Väčšina HIIT cvičení trvá zhruba 30 minút alebo aj menej (ak sa vykonáva správne, nebudeš schopná robiť ho oveľa dlhšie než 30 minút). To preto, lebo sa skladá z krátkych intervalov intenzívneho cvičenia, nasledovaných krátkou prestávkou na zotavenie. Kľúčom úspechu je, že počas intervalu cvičenia sa cvičenie musí vykonávať pri maximálnom úsilí.
  • HIIT zvyšuje kľudový metabolizmus aj 24 hodín po tréningu a spaľuje najmä tuky pre fungovanie základných funkcií tela v tomto období. Navyše stratené zásoby glykogénu v pečeni sú obnovené v čase po tréningu najmä z tukových zásob v tele.
  • Zlepšuje inzulínovú senzitivitu v svaloch.
  • Zvyšuje oxidáciu tukov v svaloch.
  • Znižuje apetít v čase po tréningu.